Akade­misk Bold­klub i Gladsaxe sparer tid og penge med vand uden kalk!

spar
Wasser sparen
I forbin­delse med inve­ste­ring i nyt profes­sio­nelt vaskeri og udskift­ning af varme­le­gemet i varmt­vands­be­hol­deren, har Akade­misk Bold­klub også etableret et BWT blødgøringsanlæg for at øge leve­tiden på inve­ste­ring­erne, mindske tids­for­brug og udgifter til vedli­ge­hold og rengøring.
.

Med ca. 2000 bruse­bade og vask af bjerge af kamptøj hver uge, er vand­for­bruget stort hos Akade­misk Bold­klub (AB), der har både amatører og profes­sio­nelle sportsudøvere indenfor idrætsgrene som fodbold, hånd­bold, tennis og cricket. Cricket var faktisk fore­ningens første sports­gren, da klubben er en smule ældre end fodbold­spillet i Danmark. Fore­ningen driver et stort anlæg med udendørsbaner, hal og andre faci­li­teter i Gladsaxe.

I forbin­delse med reno­ve­ring af klub­bens varmt­vands­be­holder, hvor man måtte udskifte varme­le­gemet pga. kalka­flej­ringer og en fore­stå­ende inve­ste­ring i et nyt profes­sio­nelt vaskeri, besluttede klubben at etablere et blødgøringsanlæg fra BWT. Valget faldt på Rondomat Duo 10, der bygger på ionbyt­ter­tek­no­lo­gien, der er meget bruger­venlig, da anlægget alene skal tilsættes salt.

 

Mindsker vedli­ge­hold og øger leve­tiden

”Vores primære mål var natur­ligvis at redu­cere tids­for­brug, vedli­ge­hold og øge leve­tiden på alle vores VVS-​installationer. Men det var natur­ligvis også vigtigt, at selve blødgøringsanlægget er nemt at drive. Vi bruger ca. ½ time hver 14. dag på at påfylde salt, så det er nemt og hurtigt. Alle­rede nu kan man se på vores perla­torer og luft­blan­dere på arma­tu­rerne, at vi har fået blødgøringsanlæg, så der er ikke tvivl om, at vi kommer til at spare tid og penge på vedli­ge­hold og øget levetid,” siger Jan Lind­gaard, der er halin­spektør hos AB.

”Medlem­merne er jo også vores kunder og uden medlemmer ingen klub, så det betyder også noget, at medlem­merne oplever, at vi følger med tiden og giver vores faci­li­teter et løft. Når man først har prøvet at bade i blødgjort vand, så er det få, der ikke bliver begej­stret over den ople­velse. Man sparer også på sæbe- og sham­poo­for­bruget med blødgjort vand,” fortsætter Jan Lind­gaard.

BWT Rondomat Duo-​anlæg giver kunderne kort tilba­ge­be­talingstid, når man ser på de bespa­relser, der er på både tids­for­brug til rengøring og drift samt redu­ce­rede omkost­ninger til vedli­ge­hold og ikke mindst længere levetid på alle instal­la­tioner og arma­turer m.v.

”Rondomat Duo 10 er et rigtigt godt anlæg til sports­haller, skoler og ejen­domme med 100-​200 lejlig­heder. Det monteres efter vand­må­leren til bygningen og giver herefter blødt vand på alle tappes­teder og i varme­sy­stemet. Det er en meget enkel instal­la­tion, som er nem at drive i større ejen­domme,” slutter Christian Jensen, der er teknisk rådgiver hos BWT.

Visit your local website

  • Austria
  • Belgium
  • Czechia
  • Denmark
  • Finland
  • France
  • Germany
  • Hungary
  • International
  • Italy
  • Netherlands
  • Norway
  • Poland
  • Russia
  • South Africa
  • Spain
  • Switzerland
  • Ukraine
  • United Kingdom
  • United States
United States
Stay on this website